Jak znaleźć pracę bez doświadczenia?

„Jak mam znaleźć pracę bez doświadczenia?”. To pytanie pojawia się często na forach i grupach dyskusyjnych.

Nie od dziś wiadomo, że doświadczenie zawodowe, to element, który ma ogromny wpływ na naszą karierę. Jak wynika z badań doświadczenie kandydata jest ważne dla ponad połowy rekruterów. Bez doświadczenia trudniej znaleźć pracę. Bez doświadczenia trudno przekonać klientów do współpracy. Innymi słowy – doświadczenie zawodowe jest bardzo ważne. Pytanie jednak, jak poradzić sobie, gdy go nie posiadamy?

Doskonale wiem, jak stresujące potrafi być pytanie o doświadczenie na rozmowie kwalifikacyjnej. Moja ścieżka kariery pokazuje jednak, że doświadczenie nie musi być barierą. Wielokrotnie zdobywałem bardzo dobre stanowiska bez doświadczenia, a nawet wykształcenia. Znajdywałem pracę w tak „skrajnych” zawodach, jak menadżer marketingu, konsultant ds. turystyki, czy też designer. Jak tego dokonałem? Zobacz krótkie wideo:

 

 

Co roku na rynek pracy trafiają tysiące absolwentów, którzy muszą poradzić sobie z tym samym problemem: znalezieniem zatrudnienia bez doświadczenia. Jeśli chcesz odnieść sukces – musisz pamiętać o kilku ważnych elementach:

Profesjonalizm

Bardzo często brak doświadczenia zawodowego widać „gołym okiem”. Źle przygotowane CV i list motywacyjny. To jak kandydat jest przygotowany do rozmowy kwalifikacyjnej jest bardzo ważne. Innymi słowy, na początku musisz stworzyć wizerunek kandydata, który jest profesjonalnie przygotowany do pracy. Musisz udowodnić, że wiesz sporo o zatrudniającej firmie, wiesz czego mogą od Ciebie oczekiwać i wiesz, jak pomóc w codziennych wyzwaniach. Twoje doświadczenie dotyczy wszystkiego i zaczyna się już na samym początku procesu rekrutacyjnego. Znaczenie ma to, jak podejdziesz do napisania CV, jak przygotujesz się na rozmowę, jakie wrażenie wywrzesz na rekruterach. To, że Twoja rubryka z napisem „doświadczenie” nie błyszczy – wcale nie jest czymś, co przesądza o sukcesie lub porażce. Pamiętaj, że rekruterzy będą chcieli Cię poznać na różne sposoby. Jest spora szansa, że zaglądną na Twoje profile społecznościowe. Zadbaj zatem, aby nie tylko na rozmowie, ale również w internecie znaleźli profesjonalnego kandydata.

Determinacja

Od tego powinienem właściwie zacząć. Bez determinacji nie ma sukcesu. Porażki i trudności, to rzecz naturalna. Różnica polega tylko na tym, jak je traktujemy. Czy są dla częścią procesu uczenia się, czy tylko potwierdzeniem stwierdzenia, „że się nie da”.

Musisz wiedzieć czego chcesz i dlaczego. Jeśli tego nie wiesz, to ciężko będzie Ci przejść rozmowę kwalifikacyjną – nie mówiąc już o samej pracy.
O tym, jak ważna jest determinacja pisałem już we wpisie: Jak znaleźć pracę za granicą.

Pasja

To bardzo górnolotne słowo, ale powinno mieć swoje miejsce w naszej karierze zawodowej. Pasję możemy położyć na szali z doświadczeniem. Czasami, gdy brakuje doświadczenia – pasja może przeważyć szalę na naszą korzyść. Nikt nie chce pracownika, dla którego praca jest codziennym przymusem. Nawet najbardziej doświadczony pracownik nie przyniesie firmie nic dobrego, jeśli praca nie przynosi mu satysfakcji.

Tak samo, jak doświadczenie, tak i pasję widać właściwie od razu. Nie zapomnij zatem o tym przygotowując dokumenty rekrutacyjne, czy też przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Doświadczenie, gdy brakuje doświadczania.

Jak znaleźć pracę bez doświadczenia? Wielu zbyt mocno skupia się na tym pytaniu, nie zdając sobie pytania, czym tak naprawdę doświadczenie jest. Czy doświadczeniem może pochwalić się osoba po studiach, czy też osoba, która nie ma wykształcenia, ale 10 lat przepracowała na danym stanowisku? A może doświadczony jest samouk, który nigdy się formalnie nie uczył, nie pracował w zawodzie, ale zaskakuje umiejętnościami. Jak widzisz, to za co uważamy doświadczenie jest bardzo labilne. Warto zatem zadbać o różne formy naszego doświadczenia.

Weźmy dla przykładu grafików. Gdy szukasz pracy w sektorze kreatywnym, pierwsze o co Cię zapytają, to nie o CV, a portfolio. Dlatego graficy bardzo mocno zabiegają o to, aby mieć co pokazać. Często zaczynają od projektowania dla siebie, wirtualnych, wymyślonych projektów. Projektują na studiach. Potem bardzo często podejmują darmowe, albo nisko płatne zlecenia. Dopiero na samym końcu mogą najczęściej pochwalić się interesującymi, płatnymi projektami. Ta ścieżka kariery pozwala im jednak zdobyć bardzo różne umiejętności i doświadczenie.

Podobnie powinno być z każdym zawodem. Nikt nie każe Ci od razu chwalić się długim stażem w interesującej firmie. Zadbaj o rozwój swojego doświadczenia w szkole i na studiach. Jeśli jest taka możliwość nabywaj doświadczenie za darmo – na sensownych stażach i przy sensownych projektach. Pokaż swoje doświadczenie prowadząc bloga, kanał na Youtube, podcast lub w jakiś inny sposób. Dzisiaj możliwości „nabycia” doświadczenia są naprawdę duże.

 

Jak znaleźć pracę bez doświadczenia
Przewiń na górę