Jak znaleźć pracę za granicą – 2 skuteczne metody

Jak znaleźć pracę za granicą

Wyjazd za granicę nadal wielu osobom wydaje się atrakcyjnym pomysłem. Pomimo, że europejski rynek nie jest już tak chłonny, to jednak nadal daje możliwość zdobycia dobrze płatnej pracy. W wielu branżach brakuję rąk do pracy i zagraniczni pracodawcy chętnie przyjmują obcokrajowców. Jak jednak znaleźć atrakcyjną pracę za granicą?

Poszukując pracy za granicą mamy sporo możliwości. Możemy szukać ofert na polskich oraz zagranicznych portalach. Możemy skorzystać choćby z europejskiego portalu www.eures.europa.eu. Problem w tym, że wiele z tych ofert jest nieaktualna, jak i ilość kandydatów sprawia, że na szansę na znalezienie atrakcyjnej pracy maleją.

Można skorzystać z agencji pośredniczących w poszukiwaniu pracy, ale w tym wypadku atrakcyjność zarobków często jest znacznie mniejsza. (Jeśli decydujemy się na tę metodę – warto sprawdzić, czy agencja pośrednictwa posiada obowiązkowy certyfikat, co możemy sprawdzić na stronie: www.kraz.praca.gov.pl. Warto również sprawdzić opinie o agencji w internecie).

Powyższe metody, to zapewne najłatwiejszy sposób na poszukiwanie pracy, ale i nie najefektywniejszy. Dlatego chciałbym Ci przedstawić dwie metody, który w stosunkowo szybki sposób pozwolą zainteresowanym znaleźć pracę za granicą.

Poszukiwanie pracy za granicą przez networking

W ciągu ostatnich lat z Polski wyjechało kilka milionów ludzi. Oznacza to, że każdy z nas ma „kogoś” za granicą. Trudność w poszukiwaniu pracy w innym kraju polega na dystansie. Nie możemy pójść na rozmowę kwalifikacyjną, czy np. osobiście zanieść dokumenty i podpytać o oferty pracy. Stąd też jednym z najskuteczniejszych sposobów na poszukiwanie pracy za granicą są przenosiny i poszukiwanie pracy na miejscu. Nie mam tu jednak na myśli wyjazdu „w ciemno”. Warto zastanowić się, kto z naszych znajomych mógłby nam pomóc w przeprowadzce, choćby przez udostępnienie noclegu. Znajomy również będzie wiedział lepiej, jaka firma z okolicy może poszukiwać nowych pracowników. W ten sposób zwiększysz swoje szanse na znalezienie pracy – niekoniecznie superatrakcyjnej, ale przynajmniej takiej, która pozwoli Ci zacząć nowe życie w obcym kraju i da Ci czas na szukanie atrakcyjniejszego zajęcia.

Metoda poszukiwania pracy przez współpracę.

Każde zatrudnienie, to inwestycja. Inwestycja, która obarczona jest ryzykiem więc nie dziwi fakt, że wiele firm opiera się przed zatrudnieniem nowych osób. Obecnie wiele rekrutacji odbywa się na zasadzie „polecenia” kogoś. Innymi słowy kluczem do zatrudnienia jest zaufanie, którego brakuje szczególnie w przypadku emigrantów. Stąd, jeśli jesteś w stanie realizować swoje zadania zdalnie, doskonałym sposobem na znalezienie pracy za granicą, może być zaoferowanie swoich usług firmie z zagranicy, co pomoże Ci zbudować zaufanie. Innymi słowy, jeśli jesteś grafikiem, copywriterem, czy np. informatykiem – warto abyś rozejrzał się za firmami, dla których chciałbyś pracować i spróbował nawiązać z nimi kontakt w celu zaoferowania swoich usług. Podjęcie współpracy ułatwi Ci ewentualnie późniejsze rozmowy o zatrudnieniu.

Co decyduje o sukcesie w poszukiwaniu pracy za granicą?

Łatwo zauważyć, że w żadnej z powyższych metod nie ma mowy o edukacji, czy np. doświadczeniu.  Oczywiście są to elementy ważne w całym procesie rekrutacyjnym, ale i nie najważniejsze. Jeśli miałbym osobiście ocenić, co decyduje o sukcesie, byłyby to 3 elementy:

Determinacja, Praca nad sobą i cierpliwość.
Ważne jest również wykorzystanie efektywnych metod poszukiwania pracy, o których pisałem również w jednym ze wcześniejszych wpisów: Jak znaleźć pracę – metoda dająca 80% skuteczność.

Chcesz dowiedzieć się, jak ja wykorzystałem powyższe metody i bez języka znalazłem pracę na stanowisku menadżerskim w Skandynawii? Zobacz wideo:

Jak znaleźć pracę za granicą – 2 skuteczne metody
Przewiń na górę