Jak nagrać filmy telefonem – 3 sposoby, które poprawią jakość wideo

Jak nagrać film telefonem – 3 sposoby, które poprawią jakość wideo

Zapewne wiele osób zadaje sobie pytanie, jak nagrać film telefonem i uzyskać jak najlepsze rezultaty. Niewątpliwie telefon dawno przestał być narzędziem służącym wyłącznie komunikacji. Dzisiaj jest narzędziem wielofunkcyjnym, które doskonale sprawdza się w bardziej kreatywnych działaniach – również przy tworzeniu materiałów fotograficznych i wideo. Plusem telefonu jest to, że jest poręczny. W większości wypadków mamy go przy sobie, stąd bardzo często, to właśnie telefon jest narzędziem, po które sięgamy, aby nakręcić film. Pytanie jednak, jak zrobić to profesjonalnie? Jak nagrać film telefonem i osiągnąć jak najlepszą jakość wideo?

JAKOŚĆ OBRAZU

Zacznijmy od tego, co decyduje o jakości wideo? Właściwie są to dwa elementy – matryca, która pozwala zapisać obraz oraz optyka. Im większa matryca tym więcej zapisanych danych, większa rozdzielczość pliku, a przez to więcej szczegółów i większa rozpiętość tonalna obrazu. Rozmiar smartfonów w dużym stopniu determinuje niewielki rozmiar matrycy, co wpływa na jakość wideo. Gdy porównamy rozmiar matrycy smartfona z matrycą aparatów fotograficznych, to okaże się, że jest ona kilkukrotnie mniejsza, co wpływa na jakość.

ELASTYCZNOŚĆ

Kolejnym elementem jest wbudowana optyka, która również posiada swoje ograniczenia. Obiektywy telefonów tworzone są w uniwersalny sposób, tak aby sprawdzać się w różnych sytuacjach. W przypadku profesjonalnych kamer, czy aparatów fotograficznych, mamy możliwość wymiany i dostosowania obiektywów do naszych potrzeb. Daje nam to większą możliwość kontroli, jeśli chodzi choćby o głębie ostrości. Manipulując ostrością i przysłoną możemy wpływać na głębię ostrości obrazu – „wydobywając” np. przedmiot z tła, poprzez rozmycie drugiego planu. W przypadku telefonów z wbudowaną optyką, nie jest to właściwie możliwe i najczęściej cały obraz pozostaje ostry.

Jak zatem widać, telefony posiadają duże ograniczenia, jeśli chodzi o działania wideo. Jednakże coraz lepsza optyka, matryce, możliwość nagrywania w formacie 4K, to wszystko daje spore możliwości, które jeszcze lepiej wykorzystamy, jeśli zwrócimy uwagę na 3 sposoby poprawy jakości wideo:

1. AKCESORIA ZEWNĘTRZNE

Aby tworzyć bardziej profesjonalne wideo smartfonem warto zaopatrzyć się w kilka zewnętrznych narzędzi, które pozwolą nam uzyskać lepszą jakość filmów. Do narzędzi tych należą:
– statywy i gimbale – które pozwolą nam uzyskać bardziej stabilny obraz. Wyeliminują wszelkie drgania, które wpływają na ostateczną jakość obrazu. W tym zakresie dostępnych jest wiele narzędzi, które możemy kupić z niewielkie pieniądze.

– mikrofon zewnętrzny – który pozwoli nam uzyskać lepszą jakość dźwięku. Powiedzmy sobie szczerze – dźwięk nagrywany wbudowanym mikrofonem nie jest najlepszej jakości. Warto zatem zadbać zewnętrzny mikrofon, np. przypinany do ubrania, tak aby jakość dźwięku była jak najlepsza.

– obiektywy zewnętrzne – obecnie dostępnych jest wiele obiektywów zewnętrznych, które możemy zamontować na naszym smartfonie. Dzięki temu możemy poprawić jakość optyki, a tym samym jakość obrazu.

2. APLIKACJE

Choć każdy smartphone z funkcją wideo posiada własne oprogramowanie, służące nagrywaniu filmów – bardzo często możliwości tego typu oprogramowania są mocno zawężone. Warto zatem zakupić jedną z aplikacji dedykowanych nagrywaniu wideo telefonem. Jedną z takich aplikacji jest oprogramowanie Filmic Pro, które pozwala nam bardziej dokładniej ustawić parametry wideo, co ostatecznie ma wpływ na lepsza jakość obrazu. Aplikacja pozwala nam ustawić m.in. odpowiednią rozdzielczość, źródło dźwięku, balans bieli, czy włączyć stabilizację obrazu.

3. EDYCJA WIDEO

Ostatnim etapem tworzenia profesjonalnego wideo jest postprodukcja, czyli edycja plików w odpowiednim programie służącym do edycji wideo. Na rynku dostępnych jest wiele programów tego typu, jak choćby: Adobe Premiere Pro, Final Cut Pro, Sony Vegas, czy programy służące stricte do colorgradingu, czyli poprawy kolorystycznej plików wideo – jak choćby program DaVinci Resolve (ciekawa informacja: jest to program używany przez wielu profesjonalnych „kolorystów” i jest dostępny w wersji bezpłatnej). Aby ostateczny rezultat był jak najlepszy warto zatem skorzystać z możliwości tego typu narzędzi.

kurs reklama na facebooku za darmo

Jak nagrać filmy telefonem – 3 sposoby, które poprawią jakość wideo
Przewiń na górę