Pomysł na biznes – 5 strategii na 2019

Pomysł na biznes

Czy wiesz, że „pomysł na biznes”, to bardzo popularna fraza wyszukiwana w internecie? Co to oznacza? Jeśli szukasz odpowiedniego pomysłu na biznes, to wiedz, że nie jesteś sam. Wiele osób pragnie postawić na własną niezależność i spróbować swoich sił w prowadzeniu działalności gospodarczej. I wydaje się, że w pewnym sensie dzisiaj jest łatwiej. Firmę można otworzyć w jeden dzień. Nie trzeba wielkich inwestycji. Jeśli zdecydujesz się na działalność internetową w wielu wypadkach wystarczy Ci komputer, internet i wiedza. Wiedza jest tu kluczem, gdyż źle zaplanowana działalność może sporo kosztować. Przekonałem się o tym na własnej skórze. Moja pierwsza działalność, oparta na handlu tradycyjnym, kosztowała mnie sporo stresu i długów. Zanim zatem cokolwiek zaczniesz, warto wielokrotnie zastanowić się nad pomysłem i wszystko przekalkulować. Co jednak, gdy są chęci, a nie ma pomysłu? Chciałem podzielić się z Tobą 5 metodami, które mogą pomóc Ci znaleźć odpowiedni pomysł na biznes. Nie chcę tutaj podawać Ci gotowych rozwiązań. (Pomysły znajdziesz na wielu innych blogach, jak choćby u Agnieszki Skupieńskiej). Stawiam bardziej na strategie, które doprowadzą Cię do odpowiedniej decyzji:

 

Pomysł na biznes I : Zamień własną pasję w biznes

Konfucjusz mówił: „Rób to co kochasz, a nie będziesz musiał przepracować ani jednego dnia”. Trudno się z tym nie zgodzić. Prowadzenie własnej działalności nie jest rzeczą prostą. Łatwiej pokonywać trudności, gdy nasza praca jest naszą pasją. Gdy wkładamy w nią serce. Wtedy łatwiej o motywacje i determinacje – dwa elementy, które budują sukces. Oczywiście sama pasja nie wystarczy. Musimy znaleźć jakiś sposób na „monetyzację” pasji. Innymi słowy, musimy znaleźć sposób, aby ktoś zapłacił za to, co tworzymy czy robimy. Jeśli zatem posiadasz jakąś pasję, zastanów się, jak mógłbyś ją spieniężyć. Może okazać się, że istnieje wiele takich sposobów. Często niepotrzebnie skupiamy się wyłącznie na jednym sposobie. Weźmy przykład fotografa. Może on świadczyć usługi fotografii ślubne. Ale fotograf może również zaoferować usługi fotograficzne dla biznesu, sprzedawać fotografie artystyczne, sprzedawać zdjęcia przez tzw. fotostocki, może tworzyć kursy i produkty dla innych fotografów, itd. Możliwości jest bardzo wiele. Warto zatem zastanowić się nad różnymi sposobami, które pozwolą Ci spieniężyć Twoją pasję.

Pomysł na Biznes II: Rozwiąż powszechny problem

Bardzo często sukces biznesowy oparty jest na rozwiązaniu jakiegoś powszechnego problemu. Innymi słowy – jeśli jesteś w stanie zidentyfikować jakiś powszechny problem i znaleźć na niego rozwiązanie, to prawdopodobnie masz doskonały pomysł na biznes. I niekoniecznie musi być to coś nowatorskiego. Bardzo często rozwiązanie problemu, może dotyczyć spełnienia potrzeb wystarczającej grupy osób. Jedna ze skandynawskich firm, dla których pracowałem, kilkanaście lat temu odkryła, że na rynku potrzeba jest więcej produktów ogrodzeniowych. Instalatorzy narzekali na czas dostawy i wysokie ceny. Dzisiaj, firma założona przez zwykłego spawacza, generuje roczny obrót rzędu 90 milionów złotych. Udało się, gdyż właściciel postanowił rozwiązać problem kilku firm instalatorskich z okolicy i sam zajął się produkcją bram i ogrodzeń. W piętnaście lat zbudował firmę, która – odpowiadając na zapotrzebowanie – stała się liderem na rynku szwedzkim.

Pomysł na biznes III: Znajdź gotowy sposób na biznes, skopiuj go i zrób po swojemu

Tony Robbins – jeden z najpopularniejszych mówców motywacyjnych – zapytany, w jaki sposób znajduje odpowiednie pomysły na swoje biznesy, powiedział, że nigdy nie próbuje niczego nowego, gdyż innowacyjne pomysły obarczone są zbyt dużym ryzykiem. Zawsze znajduje gotowy pomysł, kopiuje go i robi po swojemu. Internet jest ogromną kopalnią wiedzy, z której możesz skorzystać. Warto zatem poszukać jakiegoś gotowego pomysłu i zastanowić się, w jaki sposób można stworzyć go „na nowo”. Bardzo często to „na nowo” oznacza znalezienie własnej niszy. Znalezienie własnej niszy oznacza natomiast nie tyle odkrycie zupełnie nowych odbiorców, ale stworzenie sprecyzowanego przekazu, który trafi do określonej grupy ludzi. Weźmy dla przykładu rynek kursów. Jeśli jesteś grafikiem możesz tworzyć kursy graficzne. Jeśli jesteś dietetykiem, możesz tworzyć kursy dotyczące odżywiania się, itd. Możliwości jest wiele. Najważniejsze zatem znaleźć, jakiś pomysł, który się już udał, podpatrzeć go i zaoferować coś podobnego konkretnej grupie odbiorców.  

Pomysł na biznes IV – Rozwiąż problem, który wystąpi z przyszłości.

Jeśli jesteś typem innowatora, to może warto zastanowić się nad jakąś kwestią – problemem, który nie dotyczy współczesności, ale może pojawić się niebawem. Określając problem, możesz znaleźć sposób jego rozwiązania, a tym samym sposób na biznes. Przykładem takiego przedsiębiorcy może być Elon Musk, który stawiając na innowacje i ekologię, postanowił tworzyć samochody elektryczne i farmy, na których pozyskuje się energię słoneczną. Wymagało to rozwiązania wielu problemów związanym choćby ze słabymi parametrami baterii elektrycznych, jakie wykorzystywały wcześniej samochody elektryczne. Rozwiązując problem Musk znalazł jednak potężną niszę na rynku, która z roku na rok rozrasta się, co daje mu nowych klientów.

Pomysł na biznes V – Zacznij działać

Jeśli żaden z powyższych pomysłów na biznes nie jest dla Ciebie odpowiedni – mam jeszcze jedną propozycję. Właściwie to mój ulubiony sposób, który polega na tym, aby po prostu: zacząć działać. Czasami bywa bowiem tak, że nie wiemy co robić, albo nie wiemy, co wybrać. Trochę, jak w życiu, gdy nie wiemy, czym ogólnie chcielibyśmy się zająć. Bardzo często wynika to ze zbyt małego doświadczenia. Skąd mamy wiedzieć co robić, jeśli niczego nie próbowaliśmy? Warto zatem zacząć działać w jakiejś branży, spróbować swych sił i zobaczyć, co się będzie działo. Wiem, że nie brzmi to jak strategia, ale wiele biznesów tak zaczynało. Ktoś coś umiał, został poproszony przez inną osobę o pomoc, potem kolejną i nagle zdał sobie sprawę, że jest to coś, co chce w życiu robić i co może przynosić mu pieniądze.

Kilka lat temu, w Irlandii poznałem Marka Nixona, który sporą część swojego życia poświęcił muzyce. Mając już ponad 30 lat na karku i wciąż nieudaną karierę, postanowił ostatecznie porzucić marzenia o karierze muzycznej. Ktoś z rodziny podrzucił mu w tym samym czasie aparat i nagle Mark zaczął robić zdjęcia. Wpierw jako asystent, ucząc się od innych fotografów ślubnych, a potem na własny rachunek. Dzisiaj jest cenionym irlandzkim fotografem.

Jeśli zatem nie masz żadnej strategii na biznes – zrób z tego strategię. Zacznij działać! Teraz Twój ruch!

 

kurs reklama na facebooku za darmo

 

Pomysł na biznes – 5 strategii na 2019
Przewiń na górę