Google Moja Firma – jak promować firmę w internecie

Google Moja Firma – jak promować firmę w internecie

Pozwól, że na wstępie tego wpisu zadam Ci pytanie: gdy potrzebujesz w określonej lokalizacji znaleźć sklep, restaurację, czy np. jakiś punkt usługowy, to w jaki sposób wyszukujesz takie miejsca?

Podejrzewam, że najczęściej otwierasz wyszukiwarkę Google i w ten sposób poszukujesz firm lokalnych. Teoretycznie, moglibyśmy szukać podobnych informacji na Facebooku, czy np. Youtube, ale zazwyczaj tego nie robimy. Dlaczego? Dlatego, że najprościej jest wpisać odpowiednią frazę w Google i przeglądnąć dostępne opcje. Na Facebooku, czy na Youtube nie byłoby to tak łatwe, stąd nawet jeśli dzisiaj mówienie o reklamie na Facebooku jest w modzie, to nadal w kontekście promocji firm lokalnych, Google jest numerem jeden. W tym wpisie chciałbym zatem, abyśmy razem przyjrzeli się możliwością, jakie daje Google firmom, jeśli chodzi o bezpłatną promocję.

Zobacz wideo:

 

REKLAMA W GOOGLE ZA DARMO

Na początku warto zastanowić się, w jaki sposób możemy promować nasz biznes w wyszukiwarkach. Załóżmy zatem, że jesteśmy klientem, który szuka salonu kosmetycznego w Katowicach. Po wpisaniu w Google frazy „depilacja Katowice” otrzymujemy takie oto wyniki:

wyniki wyszukiwania w google

Już na pierwszy rzut oka widzimy tutaj trzy zupełnie różne formy promocji. Na samej górze mamy propozycje, które są odpłatną formą reklamy, tworzoną w Google Adwords. Poniżej widzimy wyniki wyszukiwania z Google Maps / Google Moja Firma, które pokazują nam lokalizacje różnych firm powiązanych z wyszukiwaną przez nas frazą. Jest to pierwszy darmowy sposób skutecznej promocji w Google, ale nie jedyny. Nieco poniżej widzimy organiczne wyniki wyszukiwania, które również są nieodpłatną formą reklamy. Zacznijmy zatem od lokalizacji w mapach. Tutaj sporo ostatnio się zmieniło więc nawet jeśli posiadasz już wizytówkę w Google Moja Firma, warto przeczytać poniższe informacje.

JAK DODAĆ FIRMĘ DO GOOGLE MOJA FIRMA

Google Maps, a właściwie Google Moja Firma daje nam wyjątkową możliwość promocji firmy w wynikach lokalnych. Sposób utworzenia takiej wizytówki jest bardzo prosty. Musimy utworzyć specjalny profil swojej firmy, który zakładamy w tym miejscu: Google Moja Firma. Po założeniu konta Google poprosi nas o wypełnienie danych firmy, a następnie w celu weryfikacji, wyślę nam pocztą tradycyjną pocztówkę z kodem, który będziemy musieli wpisać w kolejnym kroku (zazwyczaj trwa to kilkanaście dni).

formularz google my business

Po wpisaniu pinu, będziemy gotowi do uzupełnienia pozostałych danych wizytówki, czyli danych kontaktowych, zdjęć i innych informacji. W ten sposób nasza wizytówka będzie się wyświetlać w wynikach wyszukiwania, jak powyżej lub w prawej kolumnie, jak tutaj:

wizytówka google my business

Pytanie, co zrobić, aby znaleźć się wysoko w wynikach wyszukiwania na mapie lokalizacji. Mam tutaj kilka własnych spostrzeżeń, na której warto zwrócić uwagę:

1. Warto dokładnie wypełnić profil w Google Moja Firma, tzn. dodać wszelkie informacje kontaktowe, zdjęcia, opisy, zdjęcia 360 stopni. Generalnie im więcej informacji, tym lepiej.

2. Warto zawrzeć w nagłówku, czyli nazwie firmy podstawowe słowo kluczowe. W powyższym przypadku będzie to słowo „depilacja”

3. Warto umieścić link do strony internetowej i na stronie zadbać o jakość i ilość treści. Ważne, aby znalazło się tam słowo kluczowe, dane kontaktowe, mapka dojazdu (wklejona z Google Maps) itd.

Tak utworzona wizytówka powinna pojawić się na mapie lokalizacji.

To, na co warto również zwrócić uwagę, to na zupełnie nową funkcję, która dostępna jest w Google My Business i pozwala promować produkty i usługi za darmo. Po zalogowaniu się do panelu Google Moja Firma, po lewej stronie zauważysz nową zakładkę „Posts”, która umożliwia właśnie takie działania.

posts

Wystarczy, że dodasz zdjęcie produktu, opis i np. cenę, a Twój produkt pojawi się w Twojej zakładce, jeśli Google zdecyduje się ją wyświetlić w prawej kolumnie:

produkt w wizytówce google maps

Powyżej mamy przykład wizytówki jednego z moich szwedzkich klientów – firmy produkującej bramy i ogrodzenia, której wizytówka z proponowanymi produktami wyświetla się np. dla słowa kluczowego „grindar” (brama).

Podsumowując, jeśli chcesz, aby Twoja firma znalazła się wysoko w wynikach na mapie lokalizacji, musisz posiadać firmę znajdującą się w danej lokalizacji, posiadać uzupełnioną wizytówkę w Google My Business oraz posiadać dobrze sformatowaną stronę internetową.

JAK PROMOWAĆ FIRMĘ W GOOGLE

Wiemy już, jak stworzyć i promować własną wizytówkę w Google Moja Firma. Kolejne pytanie brzmi: jak znaleźć się wysoko w wynikach wyszukiwania. Zanim napiszę o technikach i metodach, chciałbym na początku podkreślić wagę pozycjonowania strony i wysokiej pozycji w wyszukiwarce Google. Można bowiem powiedzieć: pozycjonowanie jest czasochłonne, drogie i często nie przynosi oczekiwanych efektów. Łatwiej promować się przy wykorzystaniu płatnej reklamy w Google Adwords, czy reklamy w mediach społecznościowych. Statystyki są jednak nieubłagane. Popatrz na poniższe badania:

klikalność w adwords i wyniki organiczne

Wynika z nich, że aż 94% wszystkich kliknięć w wyszukiwarce Google, to kliknięcia w wyniki organiczne, a tylko 6%, to kliknięcia w reklamy w Google Adwords. Można zatem wysnuć wniosek, że warto inwestować w pozycjonowanie strony, gdyż sama reklama w Google nie wystarcza. Inne badania, oparte na analizie 30 stron dotyczących 6 różnych branż, pokazują, że aż 47% wizyt na stronie pochodziło z kliknięć w wyniki organiczne w wyszukiwarce i jedynie 2% bezpośrednio z mediów społecznościowych:

źródła wejść na stronę

No dobrze! Mam nadzieję, że przekonałem Cię, iż wyszukiwarka jest nadal wyjątkowym narzędziem, które może skutecznie wpłynąć na ilość Twoich klientów. Teraz pojawia się pytanie, jak pozycja w Google wpływa na kliknięcia. Innymi słowy, na której pozycji musi znaleźć się Twoja firma, aby osoby klikały i przechodziły na stronę. Myślę, że tutaj domyślasz się odpowiedzi. Najważniejsze są najwyższe pozycje:

kliknięcia w wyszukiwarce wg pozycji

Najważniejsze są 3 pierwsze pozycje. Pozycja pierwsza zbiera aż 36% wszystkich kliknięć. Pierwsze 5 wyników wyszukiwania zalicza 63% wszystkich kliknięć. Na wykresie dokładnie widać, jak spada skuteczność niższych wyników.

Ten wykres jest też zapewne odpowiedzią na pytanie, dlaczego tak wiele ludzi bagatelizuje pozycjonowanie strony. Bardzo trudno wypromować stronę tak, aby znalazła się w samej czołówce wyników wyszukiwania. O wysokie miejsca „biją się” wszyscy. Jeśli posiadasz stosunkowo młody biznes, osiągnięcie takich rezultatów wydaje się niemożliwe, gdyż nie w sposób walczyć z witrynami, które posiadają długą historię i całą masę linków do strony. Dlaczego piszę o linkach? Dlatego, że cała strategia pozycjonowania – oczywiście w sporym skrócie –opiera się na:

– odpowiednim formatowaniu strony,
– odpowiedniej treści na stronie
– budowania linków z innych miejsc internetowych do Twojej strony.

O ile dwa pierwsze punkty wydają się dosyć proste, to ostatni może być problematyczny. Jest jednak jeszcze jeden punkt, z którego nie wszyscy zdają sobie sprawę, a może okazać się „koniem trojańskim” – szczególnie w kontekście firm lokalnych, które nie muszą mierzyć się z ogromną ilością firm konkurujących o wysoką pozycję w Google. Na jednej z ostatnich konferencji, Google przyznało – co zresztą wielu podejrzewało od dawna – że algorytm, który decyduje o tym, jak wysoko znajdzie się dana witryna w wynikach wyszukiwania, zależy również od czasu, jaki ludzie spędzają na stronie. Innymi słowy, jeśli uda Ci się zatrzymać na stronie odwiedzających dłużej niż Twojej konkurencji, to Google powinno przesunąć Twoją stronę wyżej w wynikach organicznych. Oczywiście nadal musisz zadbać o formatowanie strony i linki. Tak samo ważna staje się jednak treść strony. W ten sposób Google promuje już nie tylko linki, które można sztucznie pozyskiwać, ale ocenia też wartość, jaką może mieć dla odbiorcy Twoja strona. Musisz zatem zadbać o interesujące treści – teksty, zdjęcia, wideo. Warto prowadzić bloga i skupić się na tym, aby wpisy posiadały interesujący, dłuższy tekst, zdjęcia, infografiki, wideo – wszystko, co dłużej utrzyma zainteresowanie odbiorcy. Musisz zadbać na stronie o dane kontaktowe, mapę, informacje o firmie. Ważne jest również – o czym wspominałem – formatowanie strony:

TYTUŁ STRONY (title) – który powinien zawierać słowo kluczowe (w przypadku firm lokalnych warto zawrzeć również miejscowość). Długość: 70-75 znaków

OPIS STRONY (description)– powinien zawierać słowo kluczowe oraz zachęcać treścią do kliknięcia. Długość 150-155 znaków

ADRES URL – jeśli to możliwe, powinien zawierać również słowo kluczowe

NAGŁÓWKI H1-H6 – użyte wg hierarchii, zawierające słowa kluczowe.

TREŚĆ STRONY (body) – powinna zawierać słowa kluczowe

OBRAZKI – powinny zawierać tekst alternatywny (Alt)

W internecie dostępne są darmowe narzędzia, które pozwalają zweryfikować i ocenić formatowanie strony, jak choćby darmowe narzędzie:

https://www.seoptimer.com

Jeśli korzystasz ze strony opartej na WordPressie, możesz skorzystać z wtyczki SEO Yoast, która podpowie Ci, jak sformatować stronę pod kątem SEO. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w moim darmowym kursie:

kurs WordPress

PODSUMOWANIE

W ten sposób, dotarliśmy do końca tego długiego, ale mam nadzieję, że treściwego postu, w który postanowiłem przedstawić kilka praktycznych wskazówek, dotyczących promocji firmy w Google. Pozostał jeszcze temat zdobywania linków, ale to temat na inny wpis. Mam jednak nadzieję, że zapamiętasz i sprawdzisz dzisiaj:

1. Czy posiadasz wizytówkę w Google Moja Firma oraz czy jest ona odpowiednio sformatowana

2. Przyglądniesz się swojej stronie internetowej i zadbasz o interesujące treści, które pozwolą Ci pozyskać dłuższą uwagę odwiedzających

3. Zadbasz o odpowiednie formatowanie strony

To sporo pracy, ale pomyśl, że osiągając wysokie wyniki w wyszukiwarce, możesz znacznie zwiększyć ilość klientów i przychody.

Google Moja Firma – jak promować firmę w internecie
Przewiń na górę