Jak założyć bloga

Jak założyć bloga

Czy to nie dziwne, że dzisiaj tak wiele osób prywatnych, firm, specjalistów i przedsiębiorców decyduje się blogować? Co jest takiego unikatowego w zwykłej platformie, która w zamierzeniu pozwala na pisanie i zamieszczanie zdjęć? Zapewne cel, a właściwie możliwość wykorzystania bloga do różnych celów: promocji, promocji artystycznej (pisarstwa, fotografii, sztuki), komunikacji z innymi, czy po prostu narzędzia pozwalającego pozyskać przychody. Blogi rosną niczym grzyby po deszczu, ale jak i grzyby nie zawsze są łatwo dostępne i widoczne. W tym wpisie powiem Ci, jak zacząć blogować i spieniężyć działalność.

  1. Wybór tematyki

Pierwsze co musisz zrobić, to wiedzieć o czym chcesz pisać. To nie musi być nic wyjątkowego, ale w dzisiejszych czasach, powinieneś wybrać jakąś niszę, to znaczy nie pisać o zbyt obszernej tematyce. Jeśli piszesz o marketingu, to lepiej skupić się na jakimś konkretnym temacie, np.  mediach społecznościowych, czy np. pozycjonowaniu. Jeśli piszesz o modzie, warto skupić się na bardziej zawężonej tematyce niż ogólnie prowadzić blog modowy. Istnieje wiele narzędzi, które mogą podpowiedzieć Ci, o czym warto pisać z perspektywy zainteresowania odbiorców. Dzięki Buzzsumo dowiesz się, jakie artykuły są najczęściej udostępniane w mediach społecznościowych. Możesz również skorzystać z Brand24 lub Sotrender.

buzzsumo

 

W celu wyszukania słów kluczowych możesz również skorzystać z Google Adwords. Musisz utworzyć konto, a następnie zalogować się, przejść do zakładki: „narzędzia>planer słów kluczowych” i wyszukać interesujące Cię słowo kluczowe. Narzędzie podpowie Ci podobne słowa kluczowe i powie jak często użytkownicy internetu wpisują poszczególne frazy w wyszukiwarkę Google. Dzięki temu dowiesz się jakie frazy i zapytania są popularne.

adwords

 

adwords słowa kluczowe

 

Znalezienie niszy sprawi, że Twój blog stanie się bardziej specjalistyczny i łatwiej będzie Ci pozyskać czytelników zainteresowanych daną tematyką.

 

  1. Instalacja bloga

Jeśli chcesz zainstalować bloga, do wyboru masz dwie drogi:

– możesz skorzystać z gotowej platformy blogowej typu: blogger, wordpress.com, czy rodzime: blox.pl, blog.onet.pl, itd.

– możesz pobrać darmowe oprogramowanie WordPress i zainstalować je na swoim serwerze. Ja zachęcałbym Cię do podjęcia tej drugiej drogi, co dokładniej tłumaczę w tym krótkim filmie:

 

  1. Nazwij swój blog i kup domenę

Twój blog potrzebuje oczywiście nazwy i domeny. To ważny krok, gdyż powala stworzyć Twoją osobistą „MARKĘ”. Warto zatem zastanowić się nad interesującą nazwą, która w pewnym stopniu będzie niepowtarzalna i łatwa do zapamiętania. Ja zdecydowałem się na Influentiq, gdyż nazwa kojarzyła mi się z angielskim terminem „influence”, który oddaje w dużym stopniu, to co chciałem na blogu robić – pomagać i wpływać na innych. Poza tym słowo Influentiq było moim pomysłem więc było unikatowe i łatwo było kupić domeny z różnymi rozszerzeniami. Unikatowość terminu sprawiła również, że bardzo szybko strona pojawiła się jako pierwsza w wynikach wyszukiwania (po wpisaniu nazwy strony).

influentiq

 

Warto zatem poszukać unikatowej nazwy i sprawdzić, jakie domeny są dostępne. Najpopularniejsze rozszerzenia to .pl, .com oraz pl.com i .eu. Bardzo często dzięki promocjom można kupić domenę za darmo. Po roku koszt domeny najczęściej rośnie do kwoty ponad stu złotych za rok w przypadku najpopularniejszych rozszerzeń (.pl, .com).

 

  1. Kup serwer

Jeśli decydujesz się na instalację bloga na swoim serwerze, w tym wypadku potrzebujesz również serwer. Na rynku istnieje wiele firm oferujących usługi hostingowe. System blogowy WordPress nie jest systemem wymagającym, stąd koszty serwera zaczynają się od kilkudziesięciu złotych za rok. Przed wyborem hostingu warto poczytać fora – które firmy oferują dobre usługi i porównać ceny.

 

  1. Instalacja

 Wiele firm hostingowych posiada system do łatwej instalacji systemu WordPress. Wystarczy kilka kroków i system automatycznie zainstaluje się na serwerze. Jeśli jednak zakupiłeś hosting bez tej opcji, to się nie martw. W kilku krokach możesz zainstalować system:

Pobierz mój pełny kurs instalacji i edycji stron opartych na systemie wordpress:

 

Krok 1: musisz pobrać system wordpress ze strony https://wordpress.org/download/ lub polską wersję językową ze strony: https://pl.wordpress.org/

Krok 2: po tym jak połączysz domenę ze swoim serwerem, musisz utworzyć na serwerze bazę danych.  Logujesz się zatem do panelu sterowania serwera, szukasz zakładki „bazy danych” i dodajesz nową tworząc nazwę i hasło.

baza danych

 

Krok 3: w pobranym ze strony WordPress folderze szukasz pliku „wp-config-sample.php”. Otwierasz go w notatniku, bądź programie do edycji stron internetowych oraz wpisujesz nazwę bazy danych, hasło oraz localhost. Następnie zapisujesz ten plik pod nazwą: wp-config.php”, a poprzedni z „sample” w nazwie usuwasz z folderu.

 

wp_config

Krok 4: zawartość folderu WordPress, który pobrałeś ze strony WordPress umieszczasz na serwerze w katalogu „public html” korzystając z jakiego programu klient FTP, np.; Cyberduck, Total Commander lub File Zila

Krok 5: wpisując w przeglądarkę adres Twojej witryny, powinna pojawić Ci się strona instalacyjna wordpressa. Po wypełnieniu wszystkich pól, Twoja strona zacznie działać:

wordpress_instalacja

Krok 6: Logując się na stronę i przechodząc do zakładki wpisy>nowy wpis będziesz mógł stworzyć swój nowy wpis na blogu.

 

  1. Wygląd

W zakładce wygląd znajdziesz dostępne szablony bloga, z których możesz skorzystać.

wygląd_wordpress

Jeśli chciałbyś innego wyglądu, wtedy możesz poszukać w internacie innych, płatnych lub bezpłatnych szablonów, które możesz zainstalować pobierając oraz umieszczając na serwerze w katalogu „wp content>themes”. Po umieszczeniu nowego szablonu w tym katalogu, będzie on widoczny w panelu zarządzania wordpressa. Aby zmienić wygląd strony wystarczy, że przejdziesz do zakładki „wygląd>motywy” i włączysz wybrany szablon. Dużo interesujących odpłatnych szablonów znajdziesz na stronach:

 

  1. Zoptymalizuj blog pod kątem pozycjonowania

Prawdziwą siłą wordpressa jest możliwość dodania wielu narzędzi, które pomogą Ci w promocji i pozyskiwaniu czytelników. Jednym z najważniejszych, które musisz posiadać, to wtyczka YOAST SEO. SEO, czyli Search Engine Optimization jest terminem odnoszącym się do optymalizacji witryny pod kątem wyszukiwania. Każdemu blogerowi zależy na tym, aby blog był „widoczny”, to znaczy wyszukiwał się, jeśli osoba zainteresowana tematyką bloga, będzie szukała treści poruszanych na blogu. W tym celu musisz przede wszystkim zoptymalizować swój blog. Pozycjonowanie, to niełatwa sprawa, ale z wtyczką Yoast przynajmniej konfiguracja podstawowych elementów witryny pod kątem SEO staje się bardzo łatwa.

 

  1. Zarabiaj na blogu

Istnieje kilka sposobów zarabiania na blogu. Możesz umieścić na blogu płatne reklamy. Możesz skorzystać z programów afiliacyjnych, które polegają na tym, iż promujesz dany produkt. Jeśli osoba skuszona informacją o produkcie przejdzie z Twojego bloga do sklepu internetowego i zakupi produkt, wtedy otrzymujesz prowizję. Jeśli Twój blog staje się popularny wtedy łatwiej również o programy partnerskie. Firmy z chęcią płacą blogerom za promocję. Ale niewątpliwie najlepszym sposobem na spieniężenie działalności jest po prostu stworzenie własnego produktu. Powinieneś zatem zastanowić się nad tą ideą. Jeśli uda Ci się zbudować szerokie grono odbiorców, wtedy z sukcesem możesz sprzedawać własne produkty. Przykładem może być choćby Michał Szafrański prowadzący bloga Jak Oszczędzać Pieniądze, który zbudował duże grono czytelników a następnie napisał książkę, która w ciągu 5 miesięcy dała mu przychód ponad 1,5 miliona złotych. Innym przykładem jest Bartek Popiel prowadzący bloga liczysiewynik.pl, który w 11 dni zarobił na swoim kursie online ponad 220 000 zł.

 

  1. Ucz się od najlepszych

Warto, abyś miał swój własny pomysł na bloga, ale też pewne rozwiązania podglądał u innych. Powyższe przykłady dwóch blogerów pokazują, że na blogu da się zarobić i to nieźle. Oczywiście za sukcesem idą nieraz lata żmudnej, profesjonalnej pracy. Aby popełnić jak najmniej błędów warto zatem śledzić poczynania innych blogerów i uczyć się od nich.

kurs WordPress

Jak założyć bloga
Przewiń na górę