Jak wybrać motyw WordPress
Nie wiesz jaki motyw WordPress wybrać? Popularność systemu WordPress powoduje, że dostępna jest na rynku cała masa wtyczek i motywów. Ta ilość narzędzi może nieraz przyprawić o ból głowy, gdy zastanawiamy się, co właściwie wybrać. Kwestię wyboru podstawowych wtyczek poruszyłem już w swoim kursie WordPressa. Dzisiaj chciałbym jednak napisać kilka słów o tym, jak wybrać odpowiedni motyw WordPress.
Motyw WordPress, a oryginalność
Pierwsze pytanie, jakie może pojawić się w Twojej głowie, to czy nie powinienem zainwestować w oryginalny motyw, który ktoś wykona na zlecenie. Odpowiedź brzmi: niekoniecznie. Warto mieć oryginalny wygląd strony, ale zakup gotowego motywu nie oznacza wcale, że Twoja strona musi wyglądać, jak wiele innych. Każdy szablon da się edytować, stąd możesz go dostosować do swoich potrzeb, zmieniając strukturę strony, kolorystykę itd. Popatrz na przykład motywu, który ja zakupiłem i jak wygląda moja strona w porównaniu z wersją demo producenta:
Zakup motywu ma swoje plusy. Możesz dokładnie sprawdzić, jak on wygląda i działa przed zakupem. Możesz sprawdzić opinie użytkowników i jeśli kupujesz z wiarygodnego źródła – masz pewność, że szablon został sprawdzony pod kątem kompatybilności z WordPressem, bezpieczeństwa, jakości kodu, itd.
W przypadku zlecenia indywidualnego motywu, nie możesz być pewny, jaki będzie efekt końcowy zarówno pod kątem wizualnym jak i funkcjonalnym. Poza tym niewątpliwie przygotowanie szablonu od zera będzie kosztowało znacznie więcej, niż gotowy odpłatny szablon. Jeśli w zakupionym szablonie potrzeba będzie większych zmian, zawsze możesz zlecić to jakiejś firmie, której łatwiej będzie edytować gotowy szablon niż budować coś od początku.
Motyw WordPress płatny czy bezpłatny?
To bardzo ważne pytanie, na które moja odpowiedź brzmi: płatny. Z doświadczenia wiem, że z darmowymi motywami bywają często problemy. Mogą być narażone na wirusy, mieć problemy z funkcjonowaniem, edycją itd. Orientacyjny koszt profesjonalnego motywu, to obecnie ok. 50$. Nie jest to moim zdaniem suma, za którą, aby zaoszczędzić, warto by było narażać się na przyszłe problemy ze stroną. Jeśli jednak zdecydujesz się na szablon bezpłatny, staraj się zakupić go w pewnym źródle i sprawdzić opinie użytkowników (o źródłach przeczytasz nieco dalej).
Wygląd, czy funkcjonalność?
Co jest ważniejsze? Oba elementy są równoważne. Szukając motywu możesz sprawdzić u producentów, jak wyglądają wersje demo, które podpowiedzą Ci, czy wygląd strony jest dla Ciebie odpowiedni. Bardzo często na stronach oferujących motywy możesz przeszukać gotowe kategorie szablonów, jak: dla fotografów, biznesu, blogi osobiste itd. Nie możesz jednak zapominać, że w każdym z tych wypadków, potrzebujesz innych funkcjonalności. Fotograf będzie potrzebował wysokiej jakości galerii zdjęć; firma może potrzebować sklepu internetowego, stąd szablon będzie musiał mieć możliwość instalacji wtyczek ecommerce, jak np. woocommerce. Bloger będzie potrzebował czytelnego bloga. Warto zatem przed zakupem usiąść i zastanowić się, jak chcę, aby moja strona wyglądała, ale również, jakie funkcje musi posiadać.
Planujesz zakup motywu WordPress? Dowiedz się na co zwrócić uwagę.
Poza wyglądem jest kilka ważnych elementów, na jakie powinieneś zwrócić uwagę. Wyjaśnię Ci to na przykładzie jednego z motywów:
Wygląd i wersja mobilna
Po pierwsze, sprawdź, jak wygląda wersja demonstracyjna. Czy odpowiada ona Twoim oczekiwaniom? Czy posiada funkcje, które potrzebujesz? Najważniejsze – czy posiada wersję mobilną? Większość stron posiada bowiem dwie wersje – mobilną, dostosowaną do tabletów i telefonów oraz wersję dostosowującą rozmiar do rozmiaru ekranu. Bardzo łatwo to sprawdzić otwierając stronę na komputerze, a następnie zwężając maksymalnie okno przeglądarki – wtedy elementy strony powinny układać się tak, aby być widoczne na węższych ekranach. Wersja responsywna jest bardzo ważna, gdyż po pierwsze coraz częściej przeglądamy strony na urządzeniach mobilnych. Jest jeszcze ważniejszy powód – strony bez wersji mobilnej są obecnie kiepsko tolerowane przez wyszukiwarkę Google, co znaczy, że Google może nie pokazać Twojej strony w wynikach wyszukiwania osobom, które korzystają z telefonu.
Sprawdź rekomendacje
W dobrych źródłach, typu Themeforest, czy TemplateMonster znajdziesz rekomendacje i oceny użytkowników oraz ilość sprzedanych sztuk. Warto się tym sugerować. Polecałbym Ci również wejść w komentarze, gdyż najczęściej pojawiają się tam informacje o problemach. To pozwala dowiedzieć się, jakie problemy posiadają użytkownicy, ale również, jak rozwiązuje je producent. Innymi słowy – czy w przypadku problemów, możesz liczyć na profesjonalne wsparcie.
Sprawdź, czy szablon WordPress jest aktualizowany i kompatybilny
Musisz pamiętać, że oprogramowanie WordPressa wciąż jest update’owane. Co jakiś czas pojawiają się nowe wersje oprogramowania, co jest odpowiedzią, np. na zagrożenia nowymi wirusami. W związku z tym warto wiedzieć, czy najnowsza wersja WordPressa jest kompatybilna z szablonem oraz kiedy ostatnio szablon był update’owany. Jeśli szablon działa na starszej wersji WordPress, to oznacza, że możesz mieć spore problemy z jego funkcjonalnością przy nowej wersji.
Dowiedz się również z jakimi dodatkami jest kompatybilny. Jeśli planujesz sprzedaż internetową – warto sprawdzić, czy kompatybilny jest z wtyczką woocomerce, itd.
Edycja motywu WordPress
Nie chcesz, aby Twój szablon wyglądał jak strony wielu innych osób, stąd ważne pytanie: jak wygląda kwestia edycji szablonu? Mam tu na myśli łatwość w edycji poszczególnych elementów, jak: kolorystyka, czcionki, nagłówki, itd. Pytanie, czy producent zadbał, abyś mógł te elementy w łatwy sposób edytować w CMSie, czy będzie to wymagać bardziej zaawansowanych działań związanych ze zmianą pliku CSS, co będzie wymagało już umiejętności webdesignerskich. Warto zatem przeczytać informacje o edycji pod produktem, a nawet zerknąć do instrukcji (jeśli jest dostępna).
Gdzie zakupić szablon:
ThemeForest – to portal, na którym znajdziesz mnóstwo szablonów, które są posegregowane tematycznie. Znajdziesz tu m.in. szablony kreatywne, firmowe, osobiste lub sklepowe.
TemplateMonter – portal oferuje nie tylko motywy WordPress, ale również szablony dedykowane innym systemom CMS. Od pewnego czasu sklep rozwija również katalog darmowych motywów więc warto zaglądnąć!
Elegant Themes – firma, która jest również godna polecenia. Już od 69$ otrzymujesz dostęp do ponad 87 starannie wykonanych szablonów z różnych kategorii.
DARMOWE ŹRÓDŁA
https://wordpress.org/themes/ – oficjalna strona WordPress
http://www.themegrade.com – znajduje się tu już prawie 1700 darmowych szablonów wraz z ocenami i opinaimi użytkowników.
https://justfreethemes.com – w tym momencie ponad 700 darmowych szablonów ocenionych względem wyglądu, szybkości, supportu, jakości kodu, możliwości indywidualnego dostosowania
https://colorlib.com/wp/themes/
https://www.templatemonster.com/