Jak zrobić i wydać ebooka samemu – poradnik krok po kroku

Jak zrobić i wydać ebooka samemu.
Poradnik krok po kroku.

Dzisiaj chciałbym Ci pokazać, jak wydać profesjonalnie wyglądającego ebooka w 15 minut. Zacznijmy jednak od tego – do czego ebook może Ci się przydać.

Co to jest ebook?

Ebook to treść zapisana w formie elektronicznej, innymi słowy elektroniczna publikacja. Może to być książka, poradnik, raport, itd. To, co odróżnia ebooka od zwykłej książki, to elektroniczny charakter publikacji, a dzięki temu łatwość rozpowszechniania.

Ebook może być elektroniczną książką sprzedawaną online, ale nie tylko. Możesz wykorzystać ebooka do innych celów:

Budowy bazy mailingowej – oferując interesującą publikację w zamian za podanie adresu mailowego,
Budowy autorytetu – wszelkiego rodzaju poradniki, raporty idealnie nadają się do budowy zaufania,
Zarabiania Online – ebook może promować Twoje produkty/usługi lub zarabiać dla Ciebie nawet, jeśli nie posiadasz własnych produktów dzięki programom afiliacyjnym. W tym wypadku umieszczając w ebooku linki do oferowanych przez innych produktów możesz zarabiać na prowizji.

Ebook jest bardzo przydatnym narzędziem marketingowym. Pytanie jednak, jak go zaprojektować, tak aby wyglądał jak profesjonalna aplikacja?

Idealnie nadaje się do tego program Adobe Indesign, jednak wymaga pewnych umiejętności graficznych oraz jest to program płatny. Idealną alternatywą jest internetowe narzędzie Canva. W tym wypadku nie potrzebujesz żadnych umiejętności graficznych, a program w wersji podstawowej jest darmowy. Do tego możesz skorzystać z przygotowanych przeze mnie SZABLONÓW EBOOK CANVA, które w kilka minut pozwolą Ci stworzyć profesjonalnego ebooka.

Zobacz jak wykorzystać narzędzie Canva i szablony:

 

 

Aby stworzyć ebooka wystarczy:

1. Założyć darmowe konto na portalu. Zrób to najlepiej od razu tutaj: Canva

2. Utworzyć Nowy dokument A4 w lewym górnym rogu

 

3. Wybrać odpowiedni szablon lub stworzyć szablon samemu.

canvas template

4. Jeśli nie chcesz tracić czasu – możesz wykorzystać ponad 200 moich szablonów.

5. Następnie każdy szablon należy edytować dodając odpowiedni tekst, formatując go oraz dodając zdjęcia.

Przygotowany ebook należy następnie wyeksportować w formacie PDF.

To wszystko! To samo, co w Indesignie zajęłoby kilka godzin, korzystając z gotowych szablonów, możesz wykonać w 15 minut / pół godziny. 

Co jeszcze powinieneś wiedzieć odnośnie tego, jak stworzyć ebooka?

Zobacz gotowe szablony ebook

Jak zaprojektować profesjonalnego ebooka?

Tworząc ebooka musisz zadbać nie tylko o treść, ale i wygląd. To często wygląd decyduje o tym, czy sięgamy po daną książkę, czy też publikację cyfrową.

Jeśli nie jesteś doświadczonym grafikiem, to najlepiej jeśli zlecisz wykonanie ebooka profesjonaliście lub wykorzystasz gotowe szablony. O czym powinieneś pamiętać projektując własną publikację?

  • Wybór odpowiednich kolorów!

Na początku powinieneś zadbać o wybór palety kolorów. Chodzi o wybór 2 – 3 podstawowych barw, które będą reprezentować Twoją publikację. Jeśli tworzysz ebooka powiązanego z Twoją firmą, to możesz wykorzystać kolory firmowe.

Ważne, aby nie używać w publikacji zbyt wielu kolorów. Jeśli chcesz zadbać o profesjonalny wygląd wybierz najlepiej dwa kolory – główny i dodatkowy. Jasny np. będzie odpowiadał za elementy tła, a ciemniejszy za nagłówki i inne elementy. 

Zobacz, jak wykorzystałem dwa kolory i moje szablony Canva do stworzenia ebooka:

  • Wybierz czcionki!

Podobnie, jak w przypadku palety kolorów – wybierz odpowiednie czcionki, które będą reprezentować Twoją publikację lub reprezentują Twoją firmę.

Jest bardzo wiele różnych rodzajów czcionek. Ważne, aby wszystkie elementy były czytelne i wyróżniały się dzięki czcionce. Najlpiej wybrać jedną czcionkę do tekstu standardowego oraz dodatkową czcionkę do takich elementów, jak nagłówki, tytuły rozdziałów, itp.

Wykorzystaj różne szablony

Skoro trzymamy się podstawowej palety kolorów i czcionek – aby nie zanudzić odbiorcy, warto wykorzystać różne szablony stron. W tym wypadku powinieneś wykorzystać własną kreatywność, próbując różnych układów i grafik. Pamiętaj, że istnieją różne rodzaje stron i różne cele. Strona tytułowa ma przyciągać uwagę. Spis treści w łatwy sposób odsyłać do określonych treści. Strona z podziękowaniami może zawierać wezwanie do działania, czyli przekierowywać np. na stronę internetową. Skoro mamy różne cele, to warto wykorzystać różne szablony.

  • Wykorzystaj grafiki i wykresy

Pamiętaj, aby zadbać o przyciągające uwagę zdjęcia i elementy graficzne. Jeśli prezentujesz w ebooku jakieś dane, to warto je zwizualizować wykorzystując wykresy graficzne.

  • Wezwanie do działania (CTA)

Jeśli tworzysz ebooka w celach marketingowych, to konieczne jest wykorzystanie wezwania do działania. Twoim celem może być przekierowanie do sklepu internetowego, zapis do newslettera lub działania.

W tym celu warto nie tylko umieścić linki, ale i przygotować odpowiednie elementy graficzne, jak „przycisk” z linkiem, miniaturę wideo z odnośnikiem do filmu, itd.

Innymi słowy musisz podpowiedzieć czytelnikowi, jaką akcję powinien wykonać.

 

Porady dotyczące projektowania ebooka

Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych porad dotyczących projektowania własnego ebooka:

  • Wykorzystaj jasne, żywe kolory, które przyciągają uwagę, ale też nie utrudniają czytania.
  • Wykorzystaj odpowiedni kolor, aby podkreślić linki i wszystkie „klikalne” elementy z wezwaniem do działania.
  • Nie wykorzystuj więcej niż 4 kolorów i 3 rodzajów tekstu. Jeśli użyjesz więcej stylów, Twój ebook będzie wyglądał chaotycznie i nieprofesjonalnie.
  • Aby zainteresować czytelnika, wykorzystaj elementy graficzne, wykresy, ikony.
  • Pamiętaj, aby wykorzystać różne style tekstu: tytuły, podtytuły i tekst podstawowy

 

 

Gdzie opublikować swojego ebooka?

Tradycyjny sposób publikowania książki zakładał poszukiwanie wydawcy, który miał możliwość i zasoby, aby wydać publikację. Technologia sprawiła, że dotarcie do czytelników stało się prostsze.

Publikację elektroniczną możesz stworzyć sam w Canva lub Indesign, a następnie wyeksportować np. jako plik PDF. Dzięki temu stworzyć praktycznie bez żadnych wydatków własną publikację, którą następnie możesz opublikować:

  • Twój blog lub strona internetowa

Pierwsze ważne miejsce, to Twoja strona internetowa. Możesz w ten sposób sprzedawać swoją publikację lub wykorzystać ją w celach marketingowych. Innymi słowy, możesz oferować ebooka w zamian za np. podanie adresu mailowego i w tym celu budować listę mailingową potencjalnych klientów.

  • Portale internetowe

W internecie znajdziesz wiele miejsc, w których możesz sprzedawać ebooki. Zapewne najpopularniejszym miejscem jest Amazon, który umożliwia sprzedaż publikacji elektronicznych. Znajdziesz też trochę rodzimych portali. Bardzo fajnym przykładem jest nowy i dobrze zapowiadający się portal Estante.pl.

W każdym z wypadków skuteczna sprzedaż ebooka będzie wymagała zbudowania grona własnych czytelników. Dlatego warto na różne sposoby budować społeczność własnych odbiorców. Warto w tym celu wykorzystać media społecznościowe, jak i email marketing.

 

Jak profesjonalnie wydać własnego ebooka?

Zapytałem o to specjalistkę – Marikę Krajniewską. Marika jest nie tylko pisarką, ale i właścicielką wydawnictwa. Współpracuje z Emipkiem oraz pomaga autorom w znalezieniu ich własnej drogi wydawniczej.

W poniższej rozmowie Marika opowiedziała mi o tym, jak sama wydała pierwszą książkę. Jak wygląda obecnie rynek wydawniczy. Podpowiada również kiedy szukać wydawcy, a kiedy postawić na self-publishing.

 

 

Przykłady

Zobacz przykład Renaty, który korzystając z moich szablonów przygotowała e-Magazyn dla swojej społeczności:

ebook przykład

 

Tutaj natomiast przykład mojego wykorzystania szablonów. Pierwsza edycja poniższego ebooka tworzona w Indesign zajęła mi 16 godzin. Druga edycja stworzona przy wykorzystaniu szablonów Canva, zaledwie 50 minut:

pobierz ebook

napisz co myślisz

Jak zrobić i wydać ebooka samemu – poradnik krok po kroku
Przewiń na górę